Technologia montażu

TECHNOLOGIA MONTAŻU SZTUKATERII STYROPIANOWEJ

 

 

  1. Przygotowanie powierzchni.

 

Profile można przyklejać zarówno do tradycyjnego tynku jak i do ścian ocieplonych metodą lekką mokrą.

Podłoże powinno by suche i wolne od zanieczyszczeń i tłuszczu.

 

 

  1. Docinanie profili.

 

Profile można docinać typowymi narzędziami tj. piłką do metalu czy drewna a nawet nożem. Aby uzyskać podcięcia pod odpowiednim kątem można wykorzystać typowe skrzynki zaciosowe lub piłę z przesuwną przykładnią poprzeczną.

 

Nie należy kleić listew nie dociętych (bezpośrednio od producenta), gdyż miejsca łączeń mogą nie mieć kąta prostego oraz mogą być zabrudzone. Zawsze odcinamy około 1cm od krawędzi.

 

 

  1. Przyklejanie profili styropianowych do podłoża.

 

Po odpowiednim docięciu profili i dopasowaniu powierzchni styku można przystąpić do przyklejania do podłoża. Profile należy przyklejać do powierzchni klejem uniwersalnym ( do przyklejania styropianu i wykonywania warstwy zbrojonej) do systemów dociepleń metodą lekką mokrą.

Podczas przyklejania temperatura powinna się mieścić w przedziale od +5 do + 30 stopni Celsjusza.

 

Klej należy nakładać pasmowo wzdłuż obrzeży profilu i ewentualnie punktowo w środku (przy większych elementach). W przypadku, gdy ściana jest całkowicie płaska można klej nakładać pacą zębatą na całą powierzchnię styku. Profile po nałożeniu kleju należy mocno docisnąć do podłoża. Przy większych przekrojach należy zastosować podparcie montażowe.

 

Elementy sztukaterii należy przyklejać nie tylko do podłoża, ale również kleić między sobą na łączeniach. Do połączeń profili zalecamy klej elastyczny polimerowy FIX ALL HIGH TACK firmy SOUDAL, minimalna szerokość spoiny: 5 mm, stosunek szerokość : głębokość spoiny 2:1. Nadmiar kleju w miejscu połączeń należy usunąć tak, aby pozostawić miejsce na masę żywiczną do uzupełnienia powłoki zewnętrznej profili.

 

Dzięki elastyczności powłoki profile można montować na zaokrąglonych ścianach budynku.

Elementy o dużych przekrojach poprzecznych należy oprócz montażu na kleju dodatkowo kotwić do podłoża.

 

 

  1. Uzupełnienie powłoki zewnętrznej i malowanie.

 

Ostatni etap montażu to uzupełnienie powłoki i malowanie powierzchni profili.

W miejscu łączeń elementów powłokę należy uzupełnić masą żywiczną, którą nakładamy z pewnym naddatkiem, aby po wyschnięciu masy móc ją przeszlifować kamieniem szlifierskim lub płótnem ściernym.

 

Po uzupełnieniu powłoki można przystąpić do malowania farbą elewacyjną. Nie należy stosować farb silikatowych oraz zawierających rozpuszczalniki.

 

Najpierw należy zagruntować powierzchnię profili a następnie malować co najmniej dwukrotnie. Farbę do malowania trzeba rozcieńczać (w zależności od rodzaju farby do pierwszego malowania nawet do 20% wody, do drugiego 5-10%).

Do malowania profili można przystąpić, gdy ich powierzchnia jest sucha oraz nie jest zbytnio nagrzana (należy stosować się do wytycznych analogicznych jak przy  malowaniu lub tynkowaniu elewacji).

 

Profile można pozostawić na elewacji bez malowania (imitują wtedy naturalny piaskowiec). Należy je w tym przypadku zagruntować wodorozcieńczalnym impregnatem na bazie żywic silikonowych.